/Co zrobić ze starym, nieużywanym autem?

Co zrobić ze starym, nieużywanym autem?

Oczywiście najlepszą opcją będzie je po prostu sprzedać, dzięki czemu pozbędziemy się problemu a dodatkowo całkiem sporo zyskamy. Niestety, w oczach wielu Polaków nie jest to wcale takie łatwe, wymaga cierpliwości i sporych nakładów czasu. Rynek motoryzacyjny oferuje kilka ciekawych możliwości sprzedaży naszego pojazdu, począwszy od działania na własną rękę kończąc na oddaniu go do skupu.

Na jaką więc formę się zdecydować?

Każda możliwość sprzedaży ma jakieś plusy i minusy, ważne aby wybrać taką która będzie miała więcej zalet i będzie odpowiadała naszym potrzebom. W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy zależy nam na czasie. Jeśli tak to raczej odpada sprzedaż na własną rękę, która jest z reguły czasochłonna – po pierwsze nie tak łatwo znaleźć nabywcę, po drugie nieraz całe tygodnie trwa przygotowanie auta do sprzedaży, szczególnie jeśli jest ono powypadkowe. Ryzykujemy też, że do transakcji nigdy nie dojdzie, albo finalnie oddamy swoje auto za bezcen. Popularnym rozwiązaniem jest zostawienie samochodu w rozliczeniu u dealera – sprawdza się szczególnie, gdy kupujemy nowe, najlepiej tej samej marki, dzięki czemu dostaniemy na nie upust. Niestety, przy sprzedaży za gotówkę z reguły możemy liczyć wyłącznie na około 40% wartości samochodu, musimy brać też pod uwagę, że dealer wcale może nie przyjąć samochodu jeśli jest za stary lub powypadkowy. Mamy również możliwość wystawienia naszego pojazdu w komisie – plusem jest to, ze przyjmują one większość samochodów, niezależnie jakiej są marki i w jakim stanie technicznym, minusem – fakt iż kupiec rzadko kiedy trafia się od razu, przez co musimy czekać na swoją gotówkę, ponosząc dodatkowo koszty za postój na terenie komisu. Od niedawna pojawiła się również możliwość sprzedaży w skupie – powszechnie uznaje się, że nie da się sporo na tej transakcji zyskać, ponieważ skupy liczą sobie wysokie prowizje, w praktyce jednak, biorąc pod uwagę ilość takich miejsc, chociażby w samej stolicy prawda okazuje się być bardziej pocieszająca – z reguły skupy zarabiają na ilości transakcji, a nie na wysokiej prowizji, więc ceny są dość konkurencyjne. Niezaprzeczalnym plusem tego typu rozwiązania jest bardzo krótki czas realizacji i fakt, iż klient dostaje gotówkę właściwie od ręki. Podpisuje umowę kupna-sprzedaży i w ten sam dzień dostaje pieniądze do ręki lub na konto. Dodatkowo skupy zapewniają bezpłatną wycenę samochodu i transport na parking firmy, klient więc nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Podsumowanie

Jak widać, sprzedając swoje auto mamy kilka różnych opcji, warto dobrze przemyśleć każdą z nich i zasięgnąć porad profesjonalistów, jak chociażby pracowników skupu, którzy z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości.