/Sprzedaż samochodu używanego

Sprzedaż samochodu używanego

W Polsce sprzedaż samochodu używanego kojarzy się z długotrwałym procesem, który nierzadko wymaga sporych nakładów finansowych. Sprzedając samochód na własną rękę faktycznie musimy liczyć się z tym, że zanim znajdziemy kupca może upłynąć sporo czasu, który wiąże się również z dodatkowymi kosztami chociażby w postaci składek na ubezpieczenie. Dodatkowo, jeśli samochód jest powypadkowy czekają nas liczne wizyty u mechanika i tysiące wydane na naprawę. Niestety, nigdy nie mamy też pewności że znajdzie się ktoś, kto za satysfakcjonującą nas kwotę kupi od nas pojazd. Czasami zdarza się, że mimo iż inwestujemy gotówkę w jego naprawę finalnie i tak oddajemy je właściwie za bezcen. Czy istnieje więc jakiś uczciwy sposób sprzedaży używanego samochodu z zyskiem?

Alternatywy dla sprzedaży na własną rękę

Nasz rodziny rynek motoryzacyjny oferuje jeszcze kilka możliwości sprzedaży samochodu, jak chociażby zostawienie go w rozliczeniu u dealera, w komisie czy sprzedaż w skupie. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, warto rozważyć je wszystkie aby wybrać najlepsze. Pozostawienie naszego auta w rozliczeniu u dealera jest całkiem opłacalne kiedy jednocześnie kupujemy nowe, najlepiej tej samej marki. Wtedy, o ile nasz poprzedni samochód jest dość młody i bezwypadkowy istnieje spora szansa, że dealer go przyjmie dając upust na nowy model. Gorzej, jeżeli auto jest starsze, powypadkowe albo niepopularnej marki – wtedy nasze szanse znacznie maleją. Popularnym rozwiązaniem jest sprzedaż samochodu w komisie – zaletą jest to, iż kupujący znajduje się właściwie sam, niestety, rzadko kiedy dzieje się to od razu, więc trudno mówić tu o gotówce od ręki a dodatkowo przez cały ten czas musimy ponosić koszty postoju pojazdu na terenie komisu. Dość nowym tworem są skupy aut, które oferują proste zasady, krótki czas realizacji i natychmiastową gotówkę. Dzięki temu, że takich firm działa wiele – chociażby w samej Warszawie jest ich kilkanaście i co chwila powstają nowe oferują one naprawdę konkurencyjne ceny. Większość z nich zadawala się niską prowizją zarabiając na ilości transakcji a nie wysokich opłatach. Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem, umówić na spotkanie w dogodnym dla nas terminie, podpisać umowę kupna-sprzedaży i odebrać swoja gotówkę. Zaletą tego rozwiązania, oprócz krótkiego czasu transakcji i minimalnych formalnościach jest fakt, iż skupy przyjmują właściwie każde auto, ważne aby było nie starsze niż 15-sto letnie i zarejestrowane w naszym kraju. Przy decyzji o kupnie nie ma zaś znaczenia marka, model a nawet stan techniczny.

Którą opcje więc wybrać?

Przy wyborze sposobu sprzedaży należy przede wszystkim rozważyć czy potzrebujemy pieniędzy „na szybko” i w jakim stanie technicznym jest nasze auto. Warto również zapoznać się z ofertą chociażby kilku skupów czy ponieważ każdy z nich działa na trochę innych zasadach i może oferować różne ceny.