/Sposoby sprzedaży używanego samochodu w Polsce

Sposoby sprzedaży używanego samochodu w Polsce

Jeśli użytkownik samochodu zdecyduje się na sprzedaż swojego używanego auta ma na polskim rynku motoryzacyjnym kilka możliwości. Może spróbować sprzedać je na własną rękę – panuje powszechna opinia że taka transakcja jest najbardziej opłacalna i przynosi największy zysk. Praktyka jednak mówi często co innego – generalnie taka forma sprzedaży jest bardzo czasochłonna, dodatkowo dochodzą liczne nieprzewidziane koszty jak chociażby wielokrotne mycie czy polerowanie samochodu.

Sytuacja dodatkowo komplikuje się gdy samochód jest uszkodzony czy powypadkowy – wtedy dodatkowo musimy szukać sprawdzonego mechanika i ponosić wysokie koszty naprawy. Niestety, decydując się na taką formę sprzedaży nie mamy też gwarancji że transakcja dojdzie w ogóle do skutku. Finalnie sprzedający nierzadko oddają swoje samochody za bezcen. Istnieje również możliwość zostawienia auta w rozliczeniu u dealera – aczkolwiek możliwość ta dotyczy tylko wybranych modeli kilkuletnich samochodów, ponadto oferują oni na ogół tylko około 40% rzeczywistej wartości auta. Opcja ta jest najbardziej opłacalna gdy kupujemy auto najlepiej tej samej marki co nasze poprzednie – wtedy mamy szansę że dealer przyjmie samochód, o ile nie będzie on uszkodzony czy powypadkowy. Jednak wciąż nie możemy liczyć na zbyt duży zysk. Popularne jest również zostawianie auta w komisie – plusem jest, że kupujący znajdują się właściwie sami. Minusem – długi czas realizacji. Samochód nieraz miesiącami stoi na parkingu, dodatkowo musimy płacić za każdy dzień jego postoju, na ogół nie mamy możliwości wpływu na czas realizacji sprzedaży, a zyski często okazują się mniejsze niż pierwotnie zakładaliśmy. Dość nowym tworem na rynku są skupy aut – zasada ich funkcjonowania jest sprosta – klient zgłasza się do skupu, umawia z pracownikiem na spotkanie, podczas którego zostaje dokonana wycena samochodu i jeśli dojdzie do porozumienia stron to podpisuje się umowę kupna-sprzedaży. Sprzedający automatycznie także dostaje gotówkę, do ręki lub na konto.

Dlaczego warto rozważyć sprzedaż w skupie

Skupy samochodowe nastawiają się na szybką sprzedaż w możliwie najszybszym czasie i minimum formalności. Przyjmują właściwie każdy model samochodu, niezależnie jakiej jest marki i skąd pochodzi producent. Skupują również auta powypadkowe i uszkodzone, sami zajmują ich naprawą, dzięki czemu sprzedający nie musi poświęcać dodatkowego czasu i kosztów na wizyty u mechanika. Większość skupów zadawala się niską prowizją, dzięki czemu zarabiają na ilości transakcji a klient ma szansę uzyskać faktyczną wartość samochodu, pomniejszoną wyłącznie o koszty przygotowania go do sprzedaży, które i tak musiałby ponieść. Sprzedając samochód w skupie możemy uzyskać gotówkę już w tym samym dniu w którym skontaktowaliśmy się z doradcą. Pracownicy dopełnią za nas wszelkie formalności, zajmą się nawet transportem auta do skupu.

Jak skontaktować się ze skupem

W samej Warszawie działa wiele skupów, na ogół pracują całą dobę, a nawet w niedziele i święta. Wystarczy skontaktować się telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem strony internetowej, którą właściwie każdy skup posiada i umówić z przedstawicielem na dogodny dla siebie termin.